Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

1/2

Omställning under pandemin bakom val av Årets förening

De äldre generationen har drabbats hårt under coronapandemin. Välfärdsutskottets val av Årets förening föll därför på Stenunge boulesällskap som minskat isoleringen för många äldre.
– Sade du att priset var på 20 000 kronor? Så mycket pengar har vi inte haft i klubben på år och dar, det var roligt, säger föreningens ordförande Daniel Lindgren.

Ovanligt många nomineringar lämnades in till utnämnandet av Årets förening i Stenungsunds kommun. Totalt inkom 111 nomineringar för 25 olika föreningar, men det blev inte någon av de som fått flest nomineringar som valdes. Stenunge boulesällskap fick två nomineringar och de valdes utifrån att de gjort gott för seniorer som drabbats hårt under pandemiåret.

– Det blev boulesällskapet för att under pandemiåret har de äldre varit lidande och föreningen har ställt om sin verksamhet vilket vi förstår har uppskattats, säger utskottets ordförande Linda-Maria Hermansson (C).

Det är en förvånad boulesällskapsordförande som helt ovetandes om utmärkelsen svarar när Lokaltidningen STO ringer upp.

– Jag visste ens att vi var nominerade för det har varit en hektisk dag så jag hade ingen aning. Borde vi inte fått veta att vi ens var nominerade? Vi har haft årsmöte i föreningen utomhus i det här regniga vädret i dag. Det var några tappra som kom, säger Daniel Lindgren.

Välfärdsutskottet hade efter sitt möte försökt nå Lindgren via telefon.

– Vi ringde men han svarade inte tyvärr, så jag har pratat med föreningens kassör, säger Linda-Maria Hermansson.

Daniel Lindgren är glad över utmärkelsen och extratillskottet till klubbkassan.

– Sade du att priset var på 20 000 kronor? Så mycket pengar har vi inte haft i klubben på år och dar, det var roligt.

Föreningen träffas och tränar två förmiddagar i veckan och under pandemin har de anpassat verksamheten för kunna fortsätta sin aktivitet under säkra förhållanden. Daniel Lindgren beskriver pandemiåret ur föreningens perspektiv som väldigt speciellt.

– Det har varit ett ytterst intressant år. Vi har i alla tider spelat inomhus på vintern, men i år har vi ju inte kunnat det. Så vi har fortsatt spela utomhus här på våra banor precis hela tiden förutom när det var som värst med snö och is. Fast till och med då var det några som var ute och skottade för att kunna spela. Det har kommit 15-20 personer vid varje träning, de har frusit och huttrat men ändå hållit i gång. Vi har så pass många banor att vi kan spela på varannan. Boule är ganska enkelt för det går att hålla avstånd. Det ska ju fikas också men det har vi också kunnat ordna på ett säkert sätt.

Priset till årets förening är på 20 000 kronor och förra året tilldelades priset Stenungsunds handbollsklubb.

De nominerade föreningarna:

 • Friluftsfrämjandet – 1 nominering
 • Friskis och Svettis – 46 nomineringar
 • Föreningen för utvecklingsstörda barn – 1 nominering
 • Hällungens Fritidsförening – 1 nominering
 • Jörlanda Föräldraförening – 1 nominering
 • Jörlanda IF – 1 nominering
 • PRO Stenungsund – 1 nominering
 • SPF Seniorerna Stenungsundsbygden – 1 nominering
 • Stationen i Svenshögen Kulturförening – 3 nomineringar
 • Stenunge Boulesällskap – 2 nomineringar
 • Stenungsund Kyokushin Karateklubb – 3 nomineringar
 • Stenungsunds Badmintonklubb – 1 nominering
 • Stenungsunds Basketklubb – 1 nominering
 • Stenungsunds Friidrott – 3 nomineringar
 • Stenungsunds Handbollsklubb – 2 nomineringar
 • Stenungsunds Hockeyförening – 27 nomineringar
 • Stenungsunds IF – 1 nominering
 • Stenungsunds Judoklubb – 2 nomineringar
 • Stenungsunds Musikkår – 1 nominering
 • Stenungsunds Ridklubb – 6 nomineringar
 • Stora Höga Kyokushin Karateklubb – 1 nominering
 • Vallens IF – 2 nomineringar
 • Zonta Klubb Kungälv/Stenungsund/Tjörn/Orust – 1 nominering
 • Ödsmåls IK – 1 nominering
 • Ödsmåls Kappseglingsklubb – 1 nominering